EAC Belgesi

EAC (EurasianEconomicUnion), Rusya’nın ürün, üretici ve tüketici arasındaki ticari ilişkileri düzenleyen prosedürleri inceleyen belgedir. EAC belgesi, gümrükleme işlemlerinde geçiş kolaylığı sunuyor. Rusya pazarında ürün ve hizmet satışı gerçekleştirmek isteyen tüm firmaların EAC belgesi alması zorunlu kılınmıştır. Rusya Hükümeti, tüketici haklarının korunması amacıyla dış pazarlardan gelecek olan tüm ürünler için belli bir kalite standardı arıyor. İşbu sebeple EAC, Gost R, hijyen gibi birçok belgenin alınması zorunluluğu çıkartıyor.

EAC Belgesi aynı zamanda Gümrük Birliği Uygunluk Sertifikası olarak da biliniyor.

EAC Belgesi Çeşitleri

EAC Belgesi sürelerine bağlı olarak üç gruba ayrılıyor. EAC belge başvurusu yapmadan önce bu çeşitleri bilmenizde fayda var. İşte EAC çeşitleri;

Tek Seferlik Sertifika: Parti bazında sertifika çeşididir. Tek seferlik EAC sertifikasında Rusya’da, ithalatçı Rus bir şirket olmalıdır. Parti bazlı ticari çalışmalarda üretici ile ithalatçı firma arasında sözleşme yapılır. Ürünlerin sayısı belli olduğundan tek seferlik alım – satım için parti bazında belge alınır.  Belge sadece spesifik bir miktardaki tek seferlik çalışmalar için geçerlidir.

1 Yıllık Seri Üretim EAC Sertifikası: Bir yıllık seri üretimi kapsayan belgenin alımı için uzman ziyareti ya da kontrolü gerçekleşmez. Numune ve belgelerin incelenmesi neticesinde bir yıllık belge verilir. Belgenin üç yıllık seri üretim belgesinden farkı bulunmamaktadır.

3 – 5 Yıllık Seri Üretim EAC Sertifikası: 3 ve 5 yıllık EAC seri üretim belgelerinde uzman ziyareti gerçekleştirilir. Belgenin süresine bağlı olarak yapılan tüm sevkiyatların gümrük işlemlerinde geçerliliğini korur. Belge sadece Rusya’da değil, EAC prosedürlerinin kabul edildiği diğer ülke piyasalarında da geçerli olur.

EAC Belgesinin temin süresi 5 ila 20 iş günü arasında değişir.

EAC Belgesinin Geçerli Olduğu Ülkeler

EAC Sertifikası 1, 3 ve 5 yıllık olmak üzere düzenleniyor. Belgenin geçerli olduğu ülkeler şöyledir;

  • Rusya
  • Beyaz Rusya
  • Ermenistan
  • Kırgızistan
  • Kazakistan

 

EAC Başvuru Belgeleri

EAC Belgesi Rusya, Beyaz Rusya, Ermenistan, Kazakistan ve Kırgızistan gibi ülkelerle ticari ilişkiler kurmak, ihracat çalışmalarını sürdürmek için gerekli olan belgelerdendir. EAC belgesi almak isteyenlerden birçok evrak isteniliyor. Bu evrakları öğrenmek için firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Eksiksiz ve doğru evrak teslimi süreci kısaltır, sorunsuz belge almayı sağlar. Bu konuda profesyonel destek almak üzere uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

EAC Belgesi Almak için Bizi Arayın

Firmamız kalite ve güvenlik gibi ihracata konu olan tüm zorunlu sertifikalarda gelişmiş deneyime ve bilgiye sahiptir. Firmamızın uzmanları, EAC Belgesi alma sürecinde sizlere profesyonel danışmanlık hizmeti vermek üzere hazır bekliyor. İhracat ağınızı büyütme, ticari hedeflerinize ulaşmak için belge eksikliği sorunuyla karşılaşmayın, firmamızla çalışın, kısa sürede gerekli olan tüm belgeleri alın. EAC Belgesi ile ilgili her türlü soru, görüş ve öneri için lütfen firmamızla iletişime geçiniz.